Adminotaur

Usługi od Amazona, które warto znać

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Amazon EC2

EC2 to usługa, którą większość kojarzy, chociaż ze słyszenia, jednak nie zawsze zna dokładną nazwę. W mowie codziennej mówimy o niej po prostu AWS, uznając ją za podstawową część składową usług od Amazona. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie ułamek oferty giganta.

Pełna nazwa to Elastic Cloud Computing. Tłumacząc bardzo ściśle, oznacza to elastyczne zarządzanie danymi w chmurze. Prościej: to po prostu usługa, która pozwala nam tworzyć maszyny wirtualne, coś jak serwery VPS 😉

Mnogość dostępnych typów instancji EC2 z łatwością może przyprawić o zawrót głowy, ale tak duże zróżnicowanie pozwala żonglować parametrami.Dzięki temu naprawdę elastycznemu, podejściu, każdy dobierze odpowiedni typ do swojego projektu.

Jeżeli prowadzisz e-commerce, warto przyjrzeć się zwłaszcza tym z serii M oraz C. M5 to najnowsza generacja tzw. General Purpose Instances, czyli najbardziej wszechstronnych typów od Amazona.

Amazon S3

AmazonS3 to jedna z najpopularniejszych rozwiązań od AWS. Pełna nazwa to Amazon Simple Storage Service. Tłumacząc bardzo dosłownie, możemy powiedzieć, że jest to prosta usługa przechowywania. Można ją łączyć z innymi usługami od Amazona, ale nie jest to konieczne.

Jej prostota tkwi nie tylko w sposobie używania (autoskalowalność), czy bardzo elastycznej konfiguracji pod indywidualne wymagania, ale również w natychmiastowym starcie. Wystarczy kilka minut i gotowe. Również dostęp do swoich danych możesz uzyskać na wiele różnych sposobów. To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się korzystać z konsoli AWS, czy może wybierzesz dostęp przez API lub SDK.

Niezależnie od wybranego sposobu zarządzania S3 Twoje pliki będą wysoko dostępne dla każdego, komu zdecydujesz się umożliwić dostęp/

Amazon deklaruje, że możesz przechowywać dowolną ilość danych, pamiętając jedynie o tym, aby pojedynczy plik nie ważył więcej niż 5 TB. Płacisz jedynie za realne zużycie zasobów, a więc jest to rozwiązanie odpowiednie dla firm z dużym i małym budżetem. Jeżeli zależy Ci na jeszcze większych oszczędnościach, warto skorzystać z ustawień Lifecycle Rules.

Np. pliki, których aktualnie nie potrzebujesz, ale nie chcesz kasować, możesz archiwizować i przenosić do Amazon Glacier, czyli najtańszej usługi przechowywania od Amazona. Twoje dane będą tam bezpieczne, ale dostęp do nich uzyskasz dopiero po złożeniu prośby. Może to zająć od 2,5 do nawet 5 godzin. Innym sposobem na ograniczenie kosztów jest połączenie usługi S3 z zapewnianym przez Amazon rozwiązaniem CDN – CloudFront. Tym sposobem Twoje pliki nie będą serwowane bezpośrednio z S3 tylko z globalnej, rozproszonej sieci tzw. Edge Locations. Oznacza to, że odwiedzający z Niemiec nie będzie musiał łaczyć się do Kanady, by zobaczyć zdjęcia Twoich produktów. Pliki powędrują do niego bezpośrednio z Frankfurtu, a środki, które musiałbyś wydać na przesłanie plików z Kanady możesz przeznaczyć na dalszą ekspansję swojego biznesu 🙂

W Amazon S3 możesz wykorzystać też do przechowywania backupu, analizy big data, czy nawet hostingu statycznych stron www lub aplikacji mobilnych. Sprawdzi się również przy Disaster Recovery. Pozwala na intuicyjne zarządzanie danymi oraz zapewnia ponad 99,99% dostępność do plików.

Amazon RDS

Amazon RDS czyli Relational Database Service jest to usługa pozwalająca na tworzenie, wykorzystywanie i skalowanie relacyjnych baz danych, np. bazy klientów, z której korzysta Twój sklep e-commerce, aby możliwe było sprawne dokonywanie zamówień i ich wysyłka.

Tak jak w wypadku większości usług od Amazona, płacisz jedynie za te zasoby, których realnie potrzebujesz. RDS zapewnia również automatyczne tworzenie kopii zapasowych.

Usługa jest kompatybilna z sześcioma typami silników bazodanowych tzn. z Amazon Aurora, PostgreSQL, MySQL, MariaDB, Oracle oraz Microsoft SQL ServerDzięki czemu nie musisz przepisywać swojej aplikacji, by korzystać z dobrodziejstw RDS 🙂

Szereg dodatkowych funkcjonalności, jak np. Multi-AZ czy Read-Replica pozwalają w łatwy sposób zwiększyć dostępność i szybkość działania Twojej bazy.

Amazon Cloudfront

Bez względu na to, czy posiadasz sklep online, czy forum wędkarskie, na pewno zależy Ci na pozytywnym doświadczeniu użytkowników. Chcesz, żeby strona ładowała się szybko dla każdego, bez względu na lokalizację. Z pomocą przychodzi Amazon Cloudfront, czyli rodzaj CDN. CDN to po angielsku Content Delivery Network. Tłumacząc bardzo dosłownie, jest to sieć dostarczania zawartości.

Usługa instaluje fragmenty Twojej strony w wielu centrach danych na całym świecie. Dzięki temu strona działa szybciej, a centralny serwer zostaje odciążony. Jest to istotne nie tylko w przypadku serwisów, które działają globalnie, ale również dla polskich biznesów, które zyskały dużą popularność.

Jednocześnie, Amazon Cloudfront chroni Twój biznes przed atakami DoS oraz DDoS nie pozwalając na zablokowanie serwera.

Szybsze działanie strony to zadowoleni Klienci, ale również lepsze wyniki w wyszukiwarkach, zwłaszcza w Google.

CDN wymaga jednak umiejętnego wdrożenia. W innym wypadku może doprowadzić do błędów na stronie oraz przysporzyć problemów programistom.

Amazon VPC

Jeżeli Twój serwis działa na AWS, posiadasz również usługę Amazon VPC, czyli Virtual Private Cloud. Może się okazać, że nawet o tym nie wiesz, ponieważ przy okazji tworzenia EC2, Amazon automatycznie tworzy również VPC. Jest to bowiem Twoja „własna” sieć, dedykowana dla Twojego konta w AWS.

Dzięki VPC Twoje środowisko jest właśnie Twoje (nie dzielisz go z nikim innym) i wszystkie usługi, które uruchomisz ze swojego konta, będą z nim powiązane. Możesz określić zakres adresów IP, dodać podsieci, czy skonfigurować zabezpieczenia.

Teoretycznie, aby uruchomić swój EC2 nie potrzebujesz mieć wiedzy na temat VPC. Ustawienia domyślne sprawdzą się dobrze w przypadku bardzo prostej strony lub bloga. Jeżeli jednak zależy Ci na pełnej kontroli nad środowiskiem oraz najlepszej możliwej wydajności, dobrze mieć kogoś, kto świadomie skonfiguruje Amazon VPC.

Amazon EFS

Amazon Elastic File System, czyli elastyczny system plików może Ci się kojarzyć z wcześniej omawianym Amazon S3. I dobrze, ponieważ sam Amazon porównuje te dwie usługi.

Amazon EFS zapewnia współdzielony dostęp do danych przy użyciu protokołu NFS. Jest to tradycyjny model uprawnień do udostępniania plików. Usługa jest skalowalna, zapewnia wysoką łączną przepustowość i jest dość korzystna finansowo. Idealnie sprawdzi się jeśli Twoja aplikacja potrzebuje współdzielić pliki pomiędzy swoimi węzłami.

Jeżeli natomiast Twoja aplikacja jest zaprojektowana do pracy z obiektową pamięcią masową, lepszym wyborem będzie S3.

Podsumowanie

Jeżeli nie jesteś pewien, co wybrać, pomożemy. Niektórym może się wydawać, że jedna branża oznacza te same rozwiązania. Myślą, że każdy sklep e-commerce jest taki sam, każda agencja marketingowa potrzebuje podobnych technologii, a programista z Software House’u musi się świetnie znać na admince.

Ale Ty dobrze wiesz, że to nieprawda. My również. Dlatego najpierw poznamy Twoją obecną sytuację oraz plany na przyszłość, a potem dobierzemy rozwiązanie szyte na miarę.

Ponieważ skupiamy się jedynie (lub aż!) na administrowaniu serwerami, mamy czas i możliwości, aby przyjrzeć się dokładnie każdej infrastrukturze. Nasi Klienci korzystają z wielu różnorodnych technologii. Niektóre są popularne w Polsce, inne typowe dla USA. Codziennie spotykamy się z różnymi przypadkami i rozwijamy swoje kompetencje. Dzięki temu naprawdę wiemy, jak dobrać idealne rozwiązanie dla danego projektu. Widzieliśmy ich już setki.

Z nami nie musisz się również obawiać migracji. Mamy w tym doświadczenie i dopilnujemy, aby Twój biznes i Twoi Klienci odczuli jedynie pozytywny aspekt przenosin.