Po opowiedzeniu znajomym, że chcesz założyć sklep online, na pewno wiele razy usłyszysz, że należy wybrać najlepszy CMS. Jedni polecą Magento, inni zachwycą się mniej znanym Shopware 6, a jeszcze inni doradzą Ci PrestaShop. No dobrze, ale to właściwie jest ten CMS?

CMS czyli content management system (system zarządzania treścią) to software, który powstał z myślą o osobach pragnących stworzyć własne miejsce w sieci, ale bez dużych umiejętności kodowania. Tak naprawdę, możesz nie wiedzieć o programowaniu i pisaniu stron absolutnie nic i nadal cieszyć się swoim serwisem internetowym. To, co przed 1999 było zarezerwowane głównie dla osób znających tajniki HTML’a, JavaScriptu czy CSS oraz dla dużych organizacji (które tworzyły własne CMS’y) wreszcie zaczęło się robić równie powszechne jak telefony komórkowe.

CMS pozwala stworzyć ecommerce tak jak chcesz, w podstawowej wersji wymagając od Ciebie jedynie spójnej wizji, odrobiny czasu, przeklikania się przez przystępny panel i… kogoś, kto zaopiekuje się serwerem, na którym go postawisz.

Jakie CMS’y mam do wyboru?

W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele CMS’ów. Od mniej znanych w Polsce CMS Hub, Drupal, Webflow, Ghost, Shopware czy tych, o których słyszy się częściej jak np. WordPress, WooComarce, Magento czy PrestaShop. Te dwa ostatnie oraz Shopware to rozwiązania, którym powinieneś się przyjrzeć, jeżeli myślisz właśnie o ecommerce.

PrestaShop

Otwarte oprogramowanie, od którego zaczyna duża część polskich sklepów, mimo że na świecie nie jest jeszcze tak popularny. Możliwość korzystania z wielu podstawowych funkcjonalności bez opłat wydaje się być bardzo kusząca dla przedsiębiorców. W takiej konfiguracji, pozostaje im zakup domeny oraz utrzymanie serwera. Aby jednak w pełni cieszyć się swoim sklepem, warto zainwestować w kilka innych dodatków np. responsywny szablon czy integrację z systemami płatności.

PrestaShop nawet swojej podstawowej wersji posiada sporo funkcjonalności i każdy powinien znaleźć w nich coś dla siebie. Początkowo, przebrnięcie przez wszystko zajmie nieco czasu, ale nie jest to tak trudne jak w przypadku np. Magento.

Dodatkowo, wokół tego CMS’a powstała naprawdę spora społeczność deweloperów i pasjonatów, którzy regularnie udostępniają darmowe oraz płatne pluginy, pozwalające na ciekawe modyfikacje i dostosowanie sklepu do Twojego biznesu. Warto zaznaczyć, że mimo mniejszej popularności niż Magento, Presta zgromadziła ogromnąpolską społeczność. Również oficjalne wsparcie techniczne możemy uzyskać w rodzimym języku.

Wśród swoich funkcjonalności, PrestaShop oferuje nie tylko narzędzie analityczne, ale również ciekawe integracje np. z eBay’em, Amazonem czy Google Shopping. Jeżeli zależy Ci na dobrej pozycji strony, PrestaShop oferuje również ciekawe wsparcie SEO.

Według wielu, to właśnie PrestaShop jest najlepszym CMS’em na start oraz dla mniejszych firm.

Magento 2

CMS, który króluje pod względem możliwych dodatków. Wiele z nich jest płatnych, ale to właśnie one pozwalają na absolutną kontrolę nad sklepem. Jeżeli pragniesz stworzyć witrynę jedną na milion lub chcesz zaoferować różne wersje strony dla wielu języków, Magento Ci się spodoba. Sama implementacja tych dodatków będzie jednak trudniejsza, niż w wypadku PrestaShop. Chociaż z założenia CMS powinien być możliwy do obsługi również dla nietechnicznych osób, może się okazać, że będziesz potrzebował zatrudnić kogoś do uruchomienia oraz zoptymalizowania sklepu pod Ciebie. Samo zarządzanie będzie już dość intuicyjne i powinieneś sobie z tym poradzić 😉

W sieci pojawiają się głosy, że strony na Magento miewają problemy z płynnością. Jeżeli jednak poważnie podejdziesz do optymalizacji swojej infrastruktury oraz samego CMS’a, nie powinieneś mieć żadnych kłopotów z szybkością ładowania czy wyszukiwania produktów w swoim sklepie. Twoi Klienci również nie.

Ponieważ Magento jest na rynku nieco dłużej (od 2001 roku) i w wielu krajach (zwłaszcza USA) nadal góruje popularnością, większość odpowiedzi na ewentualne pytania powinieneś bez problemu znaleźć na forach. Jeżeli zdecydujesz się zapłacić, otrzymasz również oficjalne wsparcie wydawcy.

Ten CMS zapewnia też sporo pluginów zapewniających większe bezpieczeństwo. Jeżeli jednak chcesz się czuć w pełni komfortowo i nie ryzykować wycieku danych swojego biznesu oraz Klientów, powinieneś się skupić przede wszystkim na optymalizacji całej infrastruktury IT.

Shopware 6

Niemiecki CMS, którego możemy używać od 2000 roku. Do tej pory został pobrany ok. 80,000 razy, a rekordy swojej popularności bije głównie w krajach niemieckojęzycznych . Tam znajduje się w TOP 4 najczęściej używanych platforma eCommerce. Wśród jego użytkowników możesz znaleźć Discovery Channel EU Store, Mars, M&Ms czy L’Oreal.

W Polsce jest jeszcze niewiele sklepów, które zdecydowały się właśnie na Shopware, ale odkąd świat obiegły informacje o zakończeniuwsparcia dla Magento 1 i skupieniu wyłącznie na rozwoju Magento 2, część przedsiębiorców zdecydowała się na migracje na niemiecki CMS. Niektórzy przenieśli się również z Presty, zwabieni pogłoskami o tym, że Shopware to bardziej przystępna wersja Magento.

Dużą zaletą Shopware 6 jest względnie prosta instalacja oraz przystępny panel użytkownika, z którym powinna poradzić sobie również osoba nietechniczna. Dodawanie obrazków, czy śledzenie logów o ewentualnych błędach jest naprawdę intuicyjne.

Według dinarys.pl jest również lepszym wyborem dla tych, którym zależy na szybkości. Minusem dla Polaków może być community, które w większości składa się z niemieckojęzycznych osób. Na szczęście, dokumentacja oraz oficjalne webinary są już w języku angielskim.

Średni koszt tego CMS’a to 1,925 euro płatne jednorazowo w wypadku podstawowej wersji oraz ok. 5,995 euro za wersję Professional + Edition.

W przeciwieństwie do Magento, Shopware 6 już w podstawowej wersji pozwala na sporo automatyzacji pod względem SEO, choć nadal to ten pierwszy CMS góruje w światowych rankingach SEO.

Podsumowując, Shopware 6 powinien się sprawdzić zarówno dla średnich, jak i dużych sklepów, a do jego obsługi nie trzeba zatrudniać osoby z wiedzą programistyczną.

WordPress + WooCommerce

WooCommerce to zaawansowany plugin dla WordPressa, który przekształca go w pełnoprawny sklep internetowy. Ogromnym plusem jest wersja polska oraz duże wsparcie społeczności. Wtyczka powstała dość późno, ponieważ dopiero w 2011 roku, ale posiada aż 25-30% udziałów w światowym rynku platform ecomerce.

Do WooCommerce można dodać również inne wtyczki np. Elementor, Divi czy Beaver Builder, które pozwalają na dostosowanie wyglądu sklepu bez umiejętności programowania.

Chociaż wersja podstawowa WooCommerce jest darmowa, mało komu wystarczy. Osobne wtyczki służą do obsługiwania szybkich płatności czy filtrowania produktów w kategoriach. Do tego dochodzą różnego rodzaju integracje np. z Ceneo, Allegro, kurierami czy Fakturownią.

Warto przy tym pamiętać, że im więcej wtyczek dodasz, tym większe możesz mieć kłopoty z optymalizacją sklepu tak, aby działał płynnie bez względu na ilość gości.

WooCommerce to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć, ale lepiej się sprawdzi dla małych sklepów lub na sam początek drogi z tym biznesem.

Wybrałem CMS i co teraz?

Bez względu na wybór CMS’a, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo oraz wysoką dostępność swojego sklepu. Na samym początku może Ci się to wydawać mało oczywiste, ale jeżeli zadbasz o całą infrastrukturę IT już teraz, nie będziesz musiał się w przyszłości martwić, a Twoi Klienci zawsze będą mogli swobodnie korzystać z serwisu.

Jeżeli nie wiesz, gdzie postawić swój sklep lub jaki hostingodawca będzie najlepszy dla Twojego sklepu, nie martw się. Pomożemy Ci zarówno z wyborem najkorzystniejszego rozwiązania serwerowego, ale również w samym kontakcie z data center i we wdrożeniu całego projektu. Doradzimy również Twoim programistom, a jeśli wolisz zdecydować się na firmę zewnętrzną, wesprzemy Cię w wyborze jak w późniejszych pracach danego podwykonawcy.

Gotowy aby zacząć? Skontaktuj się z nami