Czym tak właściwie jest „DevOps”?

Gdy pytamy o to ludzi, słyszymy różne odpowiedzi. Jedni mówią, że to osoba, która wspomaga programistwów. Inni, że jest to „takie połączenie dewelopera i admina”. Jeszcze inni z pewnością twierdzą, że to po prostu synonim SysAdmina. Popularna jest także teza, że DevOps to zestaw narzędzi wspomagających programistów.

Każdy ma trochę racji, będąc jednocześnie w błędzie.

DevOps (od ang. development and operations) jest metodyką, która łączy ze sobą rozwój (development) oraz tzw. eskploatację (czyli operations). W jeszcze prostszych słowach, metodyka ta ma pomóc w tworzeniu oprogramowania w sposób bardziej przejrzysty, logiczny i szybki. Zwraca uwagę na zależności pomiędzy rozwojem i operacyjnością rozwiązania. Łączy światy programistów oraz administratorów, które przecież bezustannie się przenikają i mają na siebie ogromny wpływ. Coś, co nie było wcale takie oczywiste jeszcze przed rokiem 2009, kiedy temat ten został na poważnie potraktowany podczas serii konferencji w Belgii.

Od tamtej pory, dzięki organizatorowi konferencji – Patrick’owi Debois – obszary projektowania, przekazania i eksploatacji usług, nie tylko współpracują ze sobą, ale wzajemnie się uzupełniają.

Czy specjaliści DevOps są mi potrzebni?

Nie.

Tak jak nie potrzebujesz wdrażać płatności kartą dla swoich Klientów, tak nie potrzebujesz wdrażać metodologii DevOps w swojej organizacji.

Jednak, jeżeli masz forum internetowe, tworzysz dla innych aplikacje webowe lub po prostu prowadzisz e-commerce i zależy Ci na jego rozwoju, powinieneś o tym pomyśleć.

Każde działania, które podejmujesz na swoim środowisku produkcyjnym mogłoby zostać wykonane szybciej i lepiej, jeżeli Twoich programistów wesprze zespół doświadczonych inżynierów DevOps. Na dłuższą metę jest to więc nie tylko oszczędność czasu (a więc i redukcja kosztów), ale również lepsza jakość wykonania, którą na pewno docenią Twoi klienci.

DevOps redukuje błędy oraz podnosi ich wykrywalność i skraca czas naprawy.

Jak specjaliści DevOps mogą pomóc moim programistom?

Bez względu na to, czy zatrudniasz cały zespół deweloperów in-house, czy też polegasz na umiejętnościach i doświadczeniu firmy zewnętrznej, dobry specjalista DevOps będzie mógł wesprzeć ich w codziennej pracy. Osoby te znają bowiem cały cykl rozwoju oprogramowania i potrafią korzystać z szeregu narzędzi oraz rozwiązań nie tak oczywistych dla samych programistów.

Inżynier DevOps stworzy i skonfiguruje środowisko dla projektu. Wprowadzi odpowiednie ustawienia serwera, doda niezbędne narzędzia pracy , zadba o bezpieczeństwo, stabilność oraz płynność. Pomoże również zautomatyzować pewne procesy tak, aby deweloperzy mogli łatwo i szybko zarządzać tworzonym przez siebie kodem. To również on poprawi wydajność, zwróci deweloperom uwagę na tzw. bottlenecki i dobierze odpowiednie technologie, które będą najlepsze dla danego projektu.

Jeżeli np. regularnie inwestujesz w kampanie marketingowe i potrzebujesz aby Twój sklep był w stanie obsłużyć duży ruch, ale tylko sezonowo, to inżynier DevOps zaproponuje i wdroży odpowiednie rozwiązanie np. autoskalowanie infrastruktury, co pozwoli Ci wydawać mniej na serwery w ciągu roku, a jednocześnie zapewni dostępność serwisu nawet podczas niespodziewanego (aczkolwiek, mile widzianego :)) napływu nowych klientów.

To jednak nie wszystko. Inżynier DevOps jest nieoceniony nie tylko podczas tworzenia nowego środowiska. Jeżeli prowadzisz swój biznes od dłuższego czasu, a ten zdążył się rozrosnąć, prędzej czy później będziesz potrzebował dokonać optymalizacji w swojej infrastrukturze. Jeżeli do tej pory Twoi programiści działali solo, już niedługo zaczniesz obserwować wolniejsze ładowanie strony, problemy z wyszukiwarką produktów lub dostępem do bazy danych. Każda duża akcja marketingowa może zakończyć się niemile widzianym downtimem, a brak aktualizacji kusi nie tylko roboty należące do hackerów ale i samych przestępców. Jeśli wydaje Ci się, że Twój biznes jest za mały aby paść ofiarą ataku, niestety… mylisz się. Właściwie, jest wręcz na odwrót.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu aplikacja doświadczy trudności, to właśnie inżynier DevOps sprawi, że jej podniesienie będzie szybsze i w miarę możliwości bezbolesne dla biznesu. Z założenia jednak, DevOps’i wolą zapobiegać niż gasić pożary, co oznacza spokojny sen dla Ciebie: nawet podczas tak gorących okresów jak Black Friday czy Boże Narodzenie. Jak widzisz, dobrze jest mieć DevOpsa na pokładzie. Jeżeli się z tym zgadzasz i planujesz nowy projekt, do którego podchodzisz poważnie lub po prostu chciałbyś dowiedzieć się, co można poprawić w Twoim środowisku, skontaktuj się z nami