Ponad dwugodzinna przerwa w działaniu serwerów OVH z listopada ubiegłego roku była z pewnością bardzo bolesna dla wielu biznesów. Bolesna finansowo, ale również wizerunkowo. Są różne sposoby zabezpieczenia na wypadek takich sytuacji i wcale nie musi być to migracja do innego DataCenter.

Jak się zabezpieczyć?

Kopia bezpieczeństwa w innej lokalizacji (w innym Data Center), to jeden ze sposobów zabezpieczenia. Niestety, w tym konkretnym przypadku, gdy awaria trwa kilka godzin, taka kopia niewiele by pomogła.

Zadaj sobie pytanie jak długo zajęłoby kupienie, instalacja i konfiguracja serwerów u innego dostawcy. Do tego dochodzi odtworzenie i wgranie danych na nowe serwery. Dla jednej maszyny i małej ilości danych takie rozwiązanie może się sprawdzić. Jeśli środowisko jest wieloserwerowe, a ilość danych liczona w setkach gigabajtów lub terabajtach, sam transfer danych z serwera kopii zapasowych zająłby wiele godzin. Nie możesz też zapomnieć o utracie danych, które pojawiły się pomiędzy ostatnią kopią bezpieczeństwa a momentem awarii. Często jest to wielogodzinna „dziura”.

Dla wielu firm takie rozwiązanie musi być wystarczające, bo alternatywne rozwiązania są zbyt drogie w przygotowaniu i utrzymaniu. W takim wypadku warto posiadać udokumentowaną i przetestowaną procedurę Disaster Recovery, dzięki której maksymalnie skrócisz czas odtworzenia środowiska w innej lokalizacji.

Alternatywne rozwiązania

Rozwiązanie, które pozwoliłoby na szybkie przywrócenie strony lub aplikacji do życia, to posiadanie „lustrzanej” infrastruktury w innej lokalizacji. W takim scenariuszu dane są kopiowane (replikowane) do zapasowej serwerowni w trybie ciągłym, więc minimalizujesz ryzyko ich utraty, a odpowiednia konfiguracja pozwala, by awaria głównej serwerowni pozostała niezauważona.

Dostawcy tacy jak chmura AWS (Amazon Web Services) udostępniają szereg rozwiązań pomagających tworzyć skalowalne i redundantne środowiska, rozproszone nie tylko po państwach, ale także kontynentach. Dzięki temu możesz zapewnić swojej stronie bardzo wysoką dostępność i bezpieczeństwo. Takie rozwiązania mogą uchronić Twój biznes przed awarią zasilania w serwerowni, problemami z łączami operatorskimi czy niszczycielskimi siłami natury (jak powódź lub huragan).

Co wybrać?

Nie ma prostej odpowiedzi, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie. Zależy to oprogramowania i technologii jakie wykorzystujesz, wymagań biznesowych i oczywiście budżetu.

Jeśli nie czujesz się ekspertem w tej dziedzinie, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy adminów, którzy indywidualnie dobiorą rozwiązanie dla Twojego biznesu.