Postanowienia noworoczne 2018

Zaczynamy Nowy Rok od realizacji jednego z planów na rok 2017, czyli uruchomienia naszego Adminotaurowego bloga. Aby pierwszy post nie był jedynie powitaniem, chcemy Ci zaproponować kilka postanowień noworocznych, które powinny pozostać z Tobą dłużej niż karnet na siłownię 😉

Ostatnie lata nie były łaskawe dla użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych, jak również serwerów i Internetu Rzeczy (IoT). Niepokojąco często pojawiały się dziury w zabezpieczeniach możliwe do wykorzystania na szeroką skalę. Użytkownicy tracili swoje dane w atakach Ransomware, z serwerów wykradano setki milionów wrażliwych informacji, a złośliwe oprogramowanie paraliżowało instytucje publiczne.

Rok 2017 nie odpuścił także biznesom prowadzonym online – ponad 30% z nich odczuło skutki ataków DDoS (2 razy więcej niż w 2016). Co ciekawe, ataki te były realizowane już nie tylko przez serwery i prywatne komputery, ale także kamery, lodówki i inne “inteligentne” sprzęty.

W związku z tym, postanowienia noworoczne, które Ci proponujemy dotyczą głównie bezpieczeństwa i można je podsumować słowami: oczekuj najlepszego, bądź gotów na najgorsze.

1. Zadbam o kopie bezpieczeństwa

Jak to się zwykło mówić, ludzie dzielą się na tych co robią backupy i tych co będą je robić. Stwierdzenie to przybrało już bardziej formę żartu i niestety nie wywołuje w nas niczego więcej prócz uśmiechu. Dlatego zamiast powtarzania frazesów, proponujemy byś zadał sobie proste pytanie: jak bardzo zabolało by Cię gdybyś w tym momencie stracił swój smartfon/komputer/serwer z wszystkimi danymi?

2. Nie będę przekładał aktualizacji “na później”

Dotyczy to zarówno Twojego smartfona i laptopa, ale też telewizora. Zwykle gdy pojawia się aktualizacja bezpieczeństwa, to podatność, którą ma załatać, już jest masowo wykorzystywana, lub w ciągu kilku-kilkudziesięciu godzin zacznie być. Skutki mogą być bardzo bolesne, jak zaszyfrowanie danych i żądania okupu, lub tylko uciążliwe, jak zrobienie z Twojego urządzenia koparki bitcoinów lub wykorzystanie go do ataków DDoS. Aktualizacje są zwykle dużo mniej problematyczne 😉

3. Będę uważniej korzystał z Internetu

To truizm, który zwraca uwagę na wiele drobnych codziennych praktyk. Logujesz się do banku? Sprawdź adres domeny i poprawność certyfikatu. Dostałeś mail z załącznikiem, tktórego nie oczekiwałeś? Zignoruj. Znajomy prosi o pożyczkę via email/messenger? Zadzwoń do niego i potwierdź. Warto śledzić Niebezpiecznik, który w przystępny sposób informuje o nowych zagrożeniach i jak się przed nimi chronić. Pamiętaj, że świadomość niebezpieczeństw, to już połowa sukcesu.

Wszystkiego najlepszego!

Kończąc już ze straszeniem, chcieliśmy życzyć Ci wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym roku i żeby żaden z negatywnych scenariuszy nakreślonych powyżej nie dotknął Ciebie, ani Twojej firmy.

Kalendarz 2018 Adminotaur

P.S. Jeśli nie masz jeszcze naszego kalendarza na 2018 rok, mamy kilkanaście sztuk do rozdania 🙂 Chcesz stać się posiadaczem jednego z nich? Polub nasz profil na Facebooku i podziel się linkiem kierującym do tego blogposta, a dane do wysyłki prześlij nam facebookową wiadomością prywatną.